Timang Beach – Yogyakarta – Indonesia

Bu sayfayı okumadan önce Jomblang ve Borobodur anılarımı okumanızı öneririm.

Endonezya öylesine güzelliklerle dolu bir ülke ki “insanın aklını da canını da her an alabilecek potansiyele sahip” diye özetleyebilirim. Buraya geldiğinizde öncelikle Bali adasında yeterince zaman geçirdikten sonra Java adası için uzun planlar yapmanızı öneririm. Bromo ve İjen yanar dağı turlarına katılmalı, Jomblang mağarasında o meşhur pozu vermeli, Borobudur ve Prambanan tapınaklarını mutlaka gezmelisiniz. Bu bilgilere zaten kısa bir araştırma sonucunda ulaşabilirsiniz fakat burada size pek az bilinen ve yavaş yavaş meşhur olan bir noktadan bahsetmek istiyorum; Timang Beach.

IMG_2276
İşte benim son model motorlu rehberim

Endonezya’nın Java adasında Yogyakarta bölgesinde ulaşımı oldukça zor bir noktada doğa harikası bir sahil burası. Yeni yeni meşhur olduğu için belirli bir noktadan sonra hiç yol yok. Yogyakarta bölgesinden yaklaşık 3-4 saatlik (trafiğe bağlı) bir yolculuktan sonra dağlık bir yolda ilerleyip turistik bir noktaya arabanızı park ediyorsunuz. Sonrasında isterseniz motor kiralayabilirsiniz yada motorlu biriyle anlaşabilirsiniz. Ben 10 TL gibi küçük bir miktar karşılığında motorlu biriyle anlaştım ve yaklaşık 20 dakika süren yolculuk sonunda bu bölgeye ulaştım. Motorsiklet patika dağ yolundan sizi sahile ulaştırıyor ama ben hayatımdan hiç bu kadar endişe etmemiştim 🙂 Sizi bu konuda çok korkutmak istemiyorum ama sonuçta Endonezya’ya gitmeyi göze almış biriyseniz bu yolculuktan da keyif alabilirsiniz. Yazımın başında dediğim gibi burası canınızı da alabilecek güzellikte.

Rehberim Jomblang mağarasından sonra beni ısrarla “Pindul Cave” etkinliğine götürmek istese de ben Timang sahili konusunda ısrarlıydım. Yolları çok kötü olduğu için ve daha uzun yol gideceği için kendisinin bana farklı tur dayatması gayet normaldi ama kendisini dinlememem aldığım en yerinde karardı.

Kamboçya, Malezya ve Endonezya gezim boyunca yanımdan dronumu hiç ayırmamıştım ama bir önceki gün Borobudur tapınağında yaşadığımız heyecan yüzünden rehberimin ricasıyla buraya drone getirmemiştim. Burası gerçekten havadan fotoğraflanması gereken bir yermiş, yazık oldu.

Sabah Jomblang mağarasında güneşe yol vermeyen bulutlar öğleden sonra tamamen kaybolmuştu ve burada çok keyifli zaman geçirmemi sağlamıştı.

Geldiğinizde sadece manzaranın tadını çıkarmak bile keyif verebilir fakat heyecan verici 2 aktivite de sizi bekliyor olacak.  Fotoğraflarda görüleceği gibi karmaşık konumu nedeniyle sağlı sollu gelen dalgaların hem  kendi içlerinde hem de irili ufaklı kayalara çarparak yükselmesi sizi sürekli ıslatmak için hazır bekliyor.

Karşı adaya el yapımı teleferikle veya asma köprüyle geçebilirsiniz. Bence kesinlikle ikisinide denemelisiniz. Teleferiğin elle çekiliyor olması ve güven vermeyen yapısı sizi oldukça heyecanlandıracak. Ben ilk önce teleferikle karşı adaya geçip asma köprüyle geri dönmeyi planlamıştım ama teleferik o kadar keyifli gelmişti ki yeniden binerek geldiğim yere döndüm. Karşı ada da aslında görülecek çok bir şey yok. Hatta dalgalardan aşınmış uzun ve keskin yapısı nedeniyle üzerinde yürümek oldukça zor ve tehlikeliydi.

Sonra asma köprüye çıkıp yürümeye başladım. Aslında korkacağımı hiç düşünmemiştim ama yolun yarısından geri döndüm. Çünkü yükselen sular yürüme yolunu kayganlaştırmıştı ve sizi de sürekli olarak ıslatıyordu. Karşıya teleferikle geçtiğim için merakımda kalmayınca geri dönmeyi tercih etmiştim.

Timang sahilini çok iyi bir dille anlatamamış olabilirim fakat fotoğraflarını gördüğünüz anda sizi de benim gibi heyecanlandırdıysa mutlaka Endonezya listenize eklemelisiniz.

Burada çekilmiş fotoğraflarıma baktığımda yüzümdeki o heyecan ve mutluluk neden gezmeyi ve keşfetmeyi bu kadar sevdiğimi bence çok iyi yansıtıyor.

Darısı sizlere ve yeni hayallere…

Birhan Uğuz

Timang Beach – Yogyakarta – Indonesia” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s