İçeriğe geç

Hakkında

“You only live once; but if you do it right, once is enough” Mae West

 

img_2845

1986 Mersin doğumlu, 2005-2012 yılları arasında Fizik Mühendisliği Lisans ve Yüksek Lisans eğitimini tamamlamış sonrasında başladığı doktora eğitimine iş ve gezi planları nedeniyle odaklanamamış bir gezgin, fotoğrafçı ve bilim insanı. 2012 yılından beri çalıştığı firmada kendine fırsatlar yaratıp 41 farklı ülke ve 150’nin üzerinde şehir  gezmiş, halen tüm parasını gezme ve fotoğraf merakına yatıran bir optik tasarım mühendisi.

Neden geziyorum?

Toplum kuralları size belli bir yaştan sonra işe girmenizi, borca girip ev almanızı ve soyunu devam ettirmek üzere evlenip çocuk yapmanızı dayatır. Gösterişli ve gereksiz eşya bağımlılığı sizi kocaman gezegen üzerinde bir noktaya sabitler. Bunları elde etmek için borca girilmiştir, sevmediğimiz işlerde çalışılmıştır. Bırakıp nereye gidiyoruz?

Tabii ki de çoğunluğun dediğine onay vermek en kolay hayatta kalma yöntemidir ama öyle hayata limon sıkanlardan olmak bir kere geldiğiniz şu Dünya’da kendinize, türünüze ve doğal olana yapacağınız en büyük iyilik olabilir. Yaklaşık 7.2 milyar insanın yaşadığı bu gezegende yeterince insanın olduğunu, hatta nüfustaki bu artışın dünya düzeninde geri getirilemez bir yıkıma neden olduğunu biliyoruz. Çoğalmak yerine öğrenmek ve öğrendiklerini aktarabilmek en büyük biyolojik devamlılıktır. Bu şekilde doğal olana daha çok faydamız olacaktır.

Peki ne yapmalıyız?

Öncelikle bilgi edinmenin, doğa ve canlı türleri ile uyum içinde yaşamanın öbür dünya hayallerinden üstün olduğunu anlamalıyız. Sonra birine veya bir şeye değil hayata bağlanmalı ve bir şekilde “mutlu olmanın” yolunu bulmalıyız. Mutluluğu başarıda mı, yoksa başkalarıyla olan ilişkilerimizde mi buluruz? Mutluluk şartlara mı bağlıdır, yoksa olaylara bakış açısına mı?

Mutlu olmanın çeşitli yöntemleri elbette var ama ben, bence en keyifli olanını seçtim; Dünyayı gezmek. Kafamdaki hurafeleri kaldırdım, her sorunun mantıklı bir cevabını aldığım bilim eğitimi sayesinde zaten bulabiliyorum. Sevdiğim işi yapabilmek üzere kendimi geliştirdim ve çalışıyormuş hissi yaşamıyorum (tartışılır). Kazandığım tüm parayı bilgi edinmek ve dünyayı gezmek üzere harcıyorum. Edindiğim her eşyanın gittiğimde yanımda götürebileceğim türden olmasına dikkat ediyorum. Bu nedenle bir noktaya bağlılığım yok.

Bilim dünyasının hemfikir olduğu “mutluluk en etkili ilaçtır” önermesi de mutlu olmanın bir şekilde yolunu bulmamız gerektiğine işaret ediyor. Mutlu olduğunuz dönemlerde büyük sorunlar karşısında ne kadar yaratıcı olduğunuzu da hatırlayıverin!

Bu görüşlerin ve paylaştığım hayallerimin kendi şansını yaratmak, bakış açısını genişletmek ve renklendirmek isteyenlere  faydalı olması dileğiyle…

Gerçek olan hayallerde görüşmek üzere, şansımız bol olsun.

Birhan Uğuz

Gezdiğim Ülkeler: Haritam

2 replies »

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: