Buz Mağarası Rehberi – İzlanda

İzlanda Dünya’nın 3. büyük, Avrupa’nın ise en büyük buzulu olan Vatna buzuluna sahip bir ada ülkesi ve buraya geldiğinizde yapılacak onca aktivite arasına buz mağaralarını ziyaret etmeyi de kesinlikle eklemelisiniz.

dsc08101.jpg

Buz mağaraları ziyareti 2 farklı nokta için düzenleniyor. Birisi benim gittiğim ve tüm yıl ziyaret edebileceğiniz Katla yanardağı eteklerindeki buz mağaraları. İkincisi ise Mart’tan Kasım’a kadar girilmesi yasaklanan Vatnajökull buzulundaki mağaralar. İzlanda’da hayat kışın çok zor olduğu için genellikle ilk defa gelenler benim gibi Mart’tan sonra gelmeyi tercih ediyor. Bu nedenle listenize Katla mağaralarını eklemek zorunda kalıyorsunuz. Katla mağaralarının tek ve en büyük dez avantajı volkanik siyah küllerle kaplı olması. Buzullar o kadar koyu renkli ki üzerinde yürümeden buzul olduğuna inanmayacaksınız. Aşağıdaki fotoğraf drone ile çekildi ve gördüğünüz gibi tüm buzul siyah küllerle kaplanmış durumda.

DJI_0137
Volkanik küllerle kaplı buzulların havadan drone görüntüsü

Bu mağaralara gitmek için size en ucuz ve saatleri en uygun herhangi bir tur firmasıyla anlaşabilirsiniz. Çünkü araç ile sizi buzula götürüp, baret ve ayakkabınız için çivili aparat veriyorlar. Siz de içeride fotoğraflar çekip dönüyorsunuz. Yani hizmet standart. Tur firması bulamadıysanız Arctic Adventure firmasından yararlanabilirsiniz.

Katla buzulları için turlar Vik kasabasında bulunan arctic marketin önünden yola koyuluyor. Ben, 2 gezgin ve 1 rehber aşağıda gördüğünüz araçla yola koyulduk. Lastikleri 1m çapında olan ve yol durumuna göre lastik basıncı değiştirilen bu arazi aracı ile buzullara ancak gidebildik. Bu nedenle kendi aracınızla buz mağarası görmeye gitmeniz bence mümkün değil.

IMG_0012
Buz mağaralarına gittiğimiz arazi aracı

Aracı park edip buz mağaralarına doğru yürüdüğünüz yollar genellikle küçük bataklıklardan oluşuyor. Bu nedenle asi takılıp olmadık güzergahları denemeyin. Ben biraz yaramazlık yaptım ama erken uyarı alıp hadisenin ucundan döndüm.

DSC08115
Aslında siyah renkli buzullar

Buzullara ayağınızdaki zincirli aparatlar olmadan kesinlikle girmeyin. Simsiyah göründüğü için buz olmadığını düşündüğünüz o zemin size güzel sürprizler hazırlamak için yaklaşık 1000 yıldır orada. Ayrıca verilen bareti kafanızdan çıkarmamanızda fayda var. Benimle birlikte gelen diğer gezginin kafasına buz parçası düştü ve baret sayesinde yara almadan kurtuldu.

Katla buzuluna geldiğinizde 2 büyük mağarayı yan yana gezebiliyorsunuz. İçerisi aslında çok güzel ama fotoğraflarda simsiyah çıkmasını engelleyemiyorsunuz. Rehbere web sitelerindeki fotoğrafların masmavi göründüğünü şu an niye karanlık olduğunu sordum. O da gülerek tüm fotoğrafların photoshoplu olduğunu itiraf etti. Yani aşağıdaki fotoğrafların renkleriyle oynanmış olduğunu bende itiraf etmeliyim.

2 mağara dışında az ileride bir mağara daha varmış ve geçen hafta çökmüş. İçeriye girmek eriyen sular nedeniyle tehllikeli görünüyordu ve bende rehberden izin alıp içerisine baca girişinden drone gönderdim.

DJI_0134
Çökmüş bir buz mağarasının bacasından drone görüntüsü

Aslında oldukça pahalı bir etkinlik ama İzlanda’da her şey pahalı ve böyle bir deneyimi başka nerede yaşayacaksınız?

DSC08116

Harcamalarınızı düzenleyin, dışarıda daha az kahve için, gereksiz kıyafetlere para harcamayın, elinizdekinin yenisini almak yerine kıymetini bilip kullanın vb. ama böylesi deneyimlerden kısmayın.

“You only live once; but if you do it right, once is enough” Mae West

Yakın zamanda diğer buz mağaraları deneyimlerimi de bu sayfadan paylaşacağım..

Başka hayallerde görüşmek üzere…

Birhan Uğuz

Buz Mağarası Rehberi – İzlanda” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s